Wychowanie dziecka to trudne zadanie i wielu rodziców ma z tym poważny problem. Złe wychowanie niemal zawsze skutkuje przykrymi konsekwencjami w przyszłości – dziecko może być agresywne, może mieć problemy z zawieraniem przyjaźni, a w dorosłym życiu problemy z prawem. Może też być zupełnie inaczej – dziecko może zamknąć się w sobie i będzie miało poważne problemy ze swoim życiem jako osoba dorosła.

Wielu rodziców ma problemy z małymi dziećmi – niemowlę często płacze, zazwyczaj lubi trochę rozrabiać i chce, by poświęcano mu uwagę. Niestety ludzie dorośli często tego nie rozumieją, przez co dziecko może mieć problemy ze swoim rozwojem. W wieku kilku lat jeśli popełniliśmy problemy wychowawcze już na samym początku życia malucha, może być on bardzo niegrzeczny – krzyczeć, rozrabiać, nie reagować na prośby rodziców.

W takiej sytuacji mamy naprawdę spory problem i wychowanie dziecka na grzeczne i ułożone może być już niemożliwe. Nie wolno więc sobie pozwolić na złe wychowywanie dziecka nawet w najmłodszym jego wieku.